Spacerowanie to jedna z najprostszych i najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Możemy spacerować bez względu na wiek, kondycję czy czas, którym dysponujemy. Ważne, żeby robić to z przyjemnością i codziennie.
Regularne spacery mogą mieć pozytywny wpływ nie tylko na nasze ciało, ale także na nasz umysł. W dzisiejszym wpisie chciałbym podzielić się z Tobą 12 niezwykłymi korzyściami, które możemy osiągnąć dzięki codziennemu spacerowaniu. Przygotujcie się na odkrywanie potencjału tego prostego, ale niezwykle skutecznego sposobu na poprawę zdrowia i samopoczucia!
Zacznijmy od początku, czyli co to w ogóle jest spacer?
Spacer to forma aktywności fizycznej, która polega na chodzeniu wolnym tempem, najczęściej na świeżym powietrzu. Podczas spaceru przechodzimy pewną odległość. Możemy spacerować w konkretnym celu bądź, od tak po prostu, dla przyjemności 🙂 Może to być krótki spacer po okolicy, wycieczka piesza czy dłuższa wyprawa turystyczna. Spacerowanie jest dostępne praktycznie dla każdego, niezależnie od wieku, kondycji czy umiejętności. Jest to jedna z najprostszych i najbardziej popularnych form aktywności, która przynosi wiele korzyści dla zdrowia fizycznego, psychicznego i emocjonalnego.
Dlaczego warto spacerować?
- Poprawa kondycji fizycznej: Regularne spacery wzmacniają serce, płuca i mięśnie, poprawiając ogólną kondycję fizyczną.
- Kontrola wagi: Spacerowanie jest świetnym sposobem na spalanie kalorii i utrzymanie zdrowej wagi ciała. Poza tym poprawia nasz metabolizm, wzmacnia mięśnie i kształtuje sylwetkę.
- Pobudza kreatywność: W trakcie spacerów mamy czas na przemyślenia i odprężenie, co sprzyja naszej kreatywności. W trakcie tej aktywności często przychodzą nam do głowy ciekawe pomysły, które w innych okolicznościach nie miałyby okazji powstać.
- Poprawa nastroju: Spacerowanie wspomaga wydzielanie endorfin – hormonów szczęścia, co może przynieść ulgę w stresie i poprawić nastrój.
- Zwiększenie energii: Choć może się wydawać paradoksalne, to regularne spacery mogą zwiększyć poziom energii, poprawiając krążenie krwi i dotleniając organizm.
- Poprawa funkcji mózgu: Spacerowanie może wpływać na poprawę pamięci, koncentracji i ogólnego funkcjonowania mózgu.
- Redukcja ryzyka chorób przewlekłych: cukrzycy typu 2 (badania wykazują, że regularne spacery mogą pomóc w kontroli poziomu cukru we krwi i zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2); nadciśnienie – regularne spacery zmniejszają ryzyko udaru o 20-40%; choroby układu krążenia – regularne spacery obniżają ciśnienie krwi, regulują poziom cholesterolu i zmniejszają ryzyko chorób serca; zespołu metabolicznego.
- Wzmocnienie kości i stawów: Spacerowanie, szczególnie na nierównym terenie, korzystnie wpływa na nasze kości, poprawiając ich gęstość i wytrzymałość. Łagodzi bóle stawów oraz zmniejsza ryzyko osteoporozy. U osób starszych i schorowanych wystarczy 10 minut spaceru dziennie, aby zapobiec zanikowi mięśni.
- Poprawa trawienia: Aktywność fizyczna, w tym spacerowanie, może przyspieszyć proces trawienia, zapobiegając problemom żołądkowo-jelitowym.
- Zapobiega powstawaniu żylaków (przeciwdziała skutkom pracy stojącej i siedzącej) – poprawia przepływ krwi przez naczynia i ukrwienie tkanek
- Redukcja stresu: Przyjemne spacery na świeżym powietrzu działają relaksująco, redukując poziom stresu i poprawiając samopoczucie. Pozwalają nam również poprzebywać sam na sam ze sobą.
- Życie towarzyskie i rodzinne – wspólne spacery sprzyjają nawiązywaniu więzi. Jeżeli nie lubisz wychodzić sama, to zawsze możesz zabrać ze sobą przyjaciółkę, dziecko, partnera. Jeżeli masz psiaka, to na pewno podziękuje Ci, jak weźmiesz go na wspólną przechadzkę 🙂
Przeciwwskazania do spacerowania
Spacerowanie jest ogólnie bezpieczną formą aktywności fizycznej i może być praktykowane przez większość osób. Jednak istnieją pewne sytuacje, w których należ zachować ostrożność lub unikać spacerowania.
- W przypadku kontuzji, urazów stawów, kości lub mięśni, należy unikać obciążania dotkniętej partii ciała i zastosować się do zaleceń lekarza co do aktywności fizycznej
- Poważne problemy zdrowotne, np. choroby wirusowe, którym towarzyszy wysoka gorączka
- Pogorszenie stanu zdrowia bądź wycieńczenie organizmu
- Zagrożona ciąża – w tej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem, który powie nam na jaką aktywność fizyczną możemy sobie pozwolić.
Jak widzisz przeciwwskazań jest naprawdę niewiele. Są to skrajne sytuacje, które mogą zdarzyć się w naszym życiu.
Na sam koniec chcę jeszcze raz zachęcić Cię do codziennego spacerowania. Może to być jeden dłuższy spacer albo kilka krótszych. Możesz to robić sama bądź w towarzystwie. Ale ważne, żeby wprowadzić tę czynność do swojej rutyny dnia. Twój organizm Ci za to podziękuję 🙂