We współczesnym świecie coraz więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej, przez co nasze ciała nie otrzymują wystarczającej dawki ruchu, której potrzebuje. Spędzamy długie godziny przed komputerem w pracy, przemieszczamy się samochodem, siedzimy na kanapie przed telewizorem, nie zwracając uwagi na naszą aktywność fizyczną. Skutkiem tego jest spadek kondycji, przyrost wagi czy problemy ze zdrowiem.
A wystarczy tak niewiele, aby tę naszą aktywność zwiększyć. Nie musi to być wyczerpujący trening na siłowni, jeśli nie lubisz intensywnych ćwiczeń. Istnieje wiele różnych form aktywności fizycznej, które można dostosować do swoich preferencji i możliwości. Więcej na ten temat przeczytasz w dzisiejszym wpisie.
Czym jest NEAT?
NEAT (non-exercise activity thermogenesis) to spontaniczna aktywność, którą wykonujemy w ciągu dnia, poza spaniem i zaplanowanym treningiem. Możemy do niej zaliczyć takie czynności, jak chodzenie, stanie, sprzątanie, wchodzenie po schodach, zmywanie naczyń, prasowanie, gotowanie, pracę w ogrodzie, spacer z psem, zabawę z dzieckiem, itd.
Dzięki tej aktywności jesteśmy zdrowsi i łatwiej jest nam utrzymać dobrą kondycję.
Badania przeprowadzone dla WHO dowiodły, że sam trening nie wystarczy. Jeżeli w ciągu dnia nie mamy żadnej aktywności fizycznej, to np. pójście na siłownię 2 razy w tygodniu nie zniweluje szkód poczynionych przez siedzący tryb życia. Wręcz przeciwnie. Jeżeli nasz organizm nie jest przyzwyczajony do ruchu i nagle jednego dnia mocno go nadwyrężymy, możemy doprowadzić do kontuzji, już nie mówiąc o zakwasach, które będą nam towarzyszyć.
Od czego zależy poziom naszej codziennej aktywności
- od naszego usposobienia – możesz być osobą bardziej lub mniej ruchliwą; jeżeli należysz do tej drugiej grupy, to nie usiedzisz dłużej na miejscu i nawet “siedząc w domu” jesteś cały czas w ruchu;
- rodzaju pracy, jaką wykonujemy – w pracy spędzamy dużą część dnia, więc nasza codzienna aktywność zależy od tego, czy wykonujemy pracę siedzącą, stojącą, w ruchu czy też fizyczną;
- od stylu życia – są osoby, które poruszają się tylko samochodem, a są takie które jeżdżą autobusem, inne z kolei przemieszczają się rowerem bądź na nogach; każda z tych osób będzie miała inny poziom aktywności w ciągu dnia;
- od tego jaki odpoczynek preferujemy – jedni lubią odpoczywać leżąc na plaży inni spacerując czy chodząc po górach;
- miejsce zamieszkania – w dużym mieście często poruszamy się samochodem, a w małym miasteczku rowerem bądź pieszo;
- zmiany cywilizacyjne – np. dawniej, żeby coś kupić musieliśmy przejść kilka sklepów, więc sprzyjało to naszej aktywności. Obecnie dużo rzeczy kupujemy przez Internet i niestety spędzamy długie godziny przy komputerze.
Jak zbadać swój poziom aktywności?
Zachęcam Cię do zainstalowania aplikacji na telefon, dzięki której będziesz mogła mierzyć ilość kroków, którą wykonujesz w ciągu dnia. Pozwoli Ci ona ocenić na jakim etapie aktywności jesteś w tej chwili.
Poniżej znajdziesz skalę aktywności fizycznej mierzonej krokami, które wykonujemy każdego dnia:
- do 3000 kroków – aktywność żadna,
- od 3000 – 6000 kroków – aktywność niska,
- od 6000 – 10 000 – kroków aktywność średnia,
- powyżej 10 000 – aktywność wysoka.
WHO zaleca wykonywanie 10 000 kroków dziennie dla zachowania zdrowia i prawidłowej kondycji.
Oczywiście dostosuj swoją aktywność do stylu życia. Jeżeli w tej chwili robisz 3000 kroków, to nie celuj od razu w 10 000, bo szybko się zniechęcisz. Podnoś tę aktywność stopniowo. Dzięki temu szybko zobaczysz efekty i będziesz zmotywowana do dalszego działania.
Jak możemy zwiększyć codzienną aktywność:
- chodź po domu podczas rozmowy telefonicznej czy scrollowania Social Mediów;
- jeżeli przemieszczasz się środkami komunikacji miejskiej, to spaceruj podczas oczekiwania na autobus/tramwaj;
- obejdź blok dookoła (raz, albo nawet kilka), zanim wsiądziesz do samochodu;
- schowaj pilot od telewizora, jeżeli będziesz chciała przełączyć na inny program zmobilizuje Cię to do podniesienia się z kanapy;
- machaj nogami podczas pracy przy komputerze (rękoma też, jeżeli praca Ci na to pozwala);
- wprowadź nawyk spacerowania, np. po przyjściu z pracy;
- tańcz, kiedy w radio leci Twój ulubiony przebój (śpiewać też możesz);
- częściej sprzątaj;
- czynności domowe np. prasuj przy muzyce (ciało samo zacznie się poruszać w jej rytm);
- jeżeli masz pracę siedzącą, to wstawaj co jakiś czas (najlepiej raz na pół godziny), żeby się trochę przespacerować, rozruszać, potańczyć;
- jedź do pracy rowerem zamiast samochodem.
Oczywiście to tylko kilka możliwości na zwiększenie codziennej aktywności. Pomyśl, jakie czynności Ty możesz wprowadzić do swojej codzienności, aby zwiększyć swoją aktywność fizyczną.