Obrzęki są powszechnym problemem zdrowotnym, który może dotknąć każdego z nas w różnych sytuacjach. Mogą pojawić się po długim dniu spędzonym na stojąco, długotrwałym siedzeniu. W okresie letnim możemy mieć z nimi problem przez wysokie temperatury.
Odczuwanie dyskomfortu, bólu i trudności w poruszaniu się z powodu obrzęków może znacznie wpływać na nasze codzienne funkcjonowanie. Dlatego ważne jest, aby znać skuteczne sposoby na zapobieganie, łagodzenie i redukowanie obrzęków.
W dzisiejszym wpisie blogowym chciałabym podzielić się z Tobą sprawdzonymi metodami, które mogą pomóc w zwalczaniu obrzęków. Zapraszam do lektury 🙂
Co sprzyja powstawaniu obrzęków
Obrzęki mogą być spowodowane przez wiele różnych czynników. Poniżej znajdziesz te, które sprzyjają ich nawracaniu:
- przemęczenie, nieprzespane noce;
- Spożywanie dużej ilości soli, tłuszczów trans i przetworzonych produktów spożywczych może prowadzić do zatrzymywania wody w organizmie, co sprzyja powstawaniu obrzęków;
- picie dużej ilości alkoholu (wówczas możemy mieć opuchnięte oczy, twarz, ręce);
- przegrzewanie się i długotrwałe przebywanie w wysokiej temperaturze;
- picie małej ilości wody;
- brak ruchu i zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej.
Warto pamiętać, że powstawanie obrzęków może być również wynikiem różnych stanów chorobowych, takich jak choroby nerek, wątroby, tarczycy, naczyń limfatycznych czy układu krążenia. W przypadku obrzęków, które długo się utrzymują (nie znikają po nocy) bądź często nawracają warto skonsultować się z lekarzem w celu przeprowadzenia niezbędnych badań.
Co robić, aby uniknąć obrzęków
Aby uniknąć obrzęków lub zmniejszyć ich częstotliwość i nasilenie, można podjąć kilka skutecznych działań. Oto kilka z nich:
- pamiętaj o nawadnianiu organizmu odpowiednią ilością płynów, aby uniknąć odwodnienia;
- prowadzenie aktywnego trybu życia: regularna aktywność fizyczna, taka jak chodzenie, pływanie czy jazda na rowerze, pomaga pobudzić krążenie krwi i limfy, co sprzyja prawidłowemu przepływowi płynów w organizmie;
- wybieraj zdrowe, zrównoważone posiłki, bogate w warzywa, owoce, pełne ziarna i białko;
- ogranicz spożycie soli i unikaj przetworzonych produktów spożywczych, które mogą przyczyniać się do zatrzymywania wody w organizmie;
- odpoczywanie z nogami lekko uniesionymi do góry, np. na kilku poduszkach;
- stosuj naturalne zabiegi (w dalszej części artykułu omówię je szerzej);
- unikanie długotrwałego noszenia obcisłej odzieży i obuwia: obcisłych skarpetek, spodni czy butów, które mogą ograniczać przepływ krwi i prowadzić do obrzęków.
- balsamy – dbaj o skórę, ponieważ przy obrzękach skóra ma tendencje do przesuszania się;
- chłodny bądź naprzemienny prysznic (bądź spryskanie nóg chłodną wodą, która pobudzi krążenie).
Naturalne zabiegi na obrzęki
Moczenie nóg w zimnej wodzie z octem jabłkowym – do miski z zimną wodą dodaj 1 szklankę octu jabłkowego i mocz nogi przez około 20 minut. Dzięki temu zabiegowi nie tylko pozbędziesz się obrzęków, ale również wygładzi skórę nóg i pozbędziesz się nieprzyjemnego zapachu.
Okłady z miąższu aloesu – wymieszaj 2 łyżki oleju kokosowego z 2 łyżkami miąższu z aloesu. Posmaruj nogi, a jeżeli masz ochotę to całe ciało. Taki okład działa kojąco i nawilżająco, a przy okazji pomaga zwalczyć uczucie ciężkich nóg.
Wieczorne moczenie nóg w roztworze soli Epsom
Okłady z liści kapusty – połóż na nogach zimne liście (wcześniej włóż je do lodówki) i lekko zabandażuj. Okłady te warto stosować na noc lub przynajmniej na 30 minut w ciągu dnia.
Okłady z surowego ziemniaka – obrane ziemniaki kroisz w plastry i układasz je na 15-20 minut na opuchnięte nogi. Drugi sposób to zetrzeć obrane ziemniaki na tarce, odcisnąć z nich nadmiar wody. Następnie nasącz nimi gazę i połóż na jakieś 20-25 min. na opuchnięte miejsca.
Dlaczego nie warto stosować produktów moczopędnych
Mając tendencję do obrzęków często decydujemy się na zakup w aptece środków moczopędnych. Należy jednak uważać na te produkty.
Dlaczego?
Poniżej kilka powodów:
- mogą prowadzić do odwodnienia, przez co zamiast złagodzić obrzęki mogą doprowadzić do ich nasilenia;
- mogą zakłócać równowagę elektrolitową: stosowanie produktów moczopędnych może prowadzić do utraty elektrolitów, takich jak sód, potas czy magnez, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu;
- potencjalne interakcje z lekami: ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, przed rozpoczęciem stosowania produktów moczopędnych, aby upewnić się, że nie będą one kolidować z innymi lekami, które przyjmujesz.
Naturalne produkty moczopędne
Zamiast produktów aptecznych warto wykorzystać to, do czego mamy dostęp w okresie letnim, czyli świeże owoce i warzywa. Poniżej znajdziesz listę naturalnych produktów, które zwiększają wydalanie wody z organizmu.
Arbuz jest owocem o wysokiej zawartości wody i działaniu moczopędnym. Ponadto aminokwasy w nim zawarte rozszerzają żyły, zwiększają przepływ płynów oraz zmniejszają ich retencję w tkankach. Arbuz jest również świetnym źródłem minerałów.
Pomidory, które w 90% składają się z wody i zawierają wiele przeciwutleniaczy (witamina C, selen, beta-karoten i likopen).
Zielony ogórek – zawiera dużo wody oraz kwas askorbinowy i kawowy, co wzmacnia jego właściwości moczopędne. Ponadto jest bogaty w siarczany i krzem, które pomagają wyeliminować nerkom kwas moczowy.
Jagody/truskawki/maliny możesz jeść na świeżo bądź wycisnąć z nich sok. Owoce te mają świetne właściwości lecznicze w przypadku infekcji dróg moczowych.
Marchew dostarcza organizmowi dużą ilość przeciwutleniaczy, minerałów i witamin. Jest jednym z najczęściej używanych naturalnych środków moczopędnych. Ponadto odtruwa organizm oraz przyspiesza metabolizm.
Bakłażan zawiera dużo wody i flawonoidów, dlatego nie tylko eliminuje nagromadzone w organizmie płyny, ale także poprawia krążenie.
Karczochy zawierają kwas kawowy, flawonoidy, witaminy i składniki mineralne, które mają działanie moczopędne, a dodatkowo poprawiają pracę nerek.
Seler naciowy ma właściwości moczopędne i może pomóc w zwiększeniu wydalania moczu. Możesz spożywać seler naciowy w formie soku lub dodawać go do sałatek i innych potraw.
Winogrona mają dużo skoncentrowanej wody i potasu, co czyni je silnym naturalnym środkiem moczopędnym.
Szparagi zawierają asparaginę, która jest aminokwasem o silnym działaniu moczopędnym. Szparagi są również pokarmem niskokalorycznym i dzięki zawartości błonnika skutecznie oczyszczają jelita.
Sałata jest bogata w wodę i naturalne składniki odżywcze. Nie tylko poprawia smak potraw, ale również pomaga usunąć nadmiar wody z organizmu.
Zielona herbata zawiera naturalne związki, takie jak katechiny, które mogą działać moczopędnie. Zaleca się spożywanie nie więcej niż czterech filiżanek dziennie ze względu na zawartą w niej kofeinę.
Herbatki ziołowe, takie jak pokrzywa, rumianek, hibiskus, skrzyp, czarny bez.
Owsianka – jest nie tylko doskonałym pomysłem na śniadanie, które dostarcza nam energii na cały dzień. Owies zawiera związki krzemu, które są naturalnym środkiem moczopędnym.
Pietruszka (korzeń i natka) co prawda ma delikatne właściwości moczopędne, ale usuwa toksyny z nerek.
Jak widzisz wybór naturalnych produktów moczopędnych jest dość spory. Dlatego zanim sięgniesz po apteczne specyfiki zastosuj to, co zdrowe 🙂