Podejmując wyzwanie odchudzania lub dbania o zdrowie poprzez zbilansowaną dietę, wielu z nas stoi przed dylematem dotyczącym konsumpcji alkoholu. Czy w procesie odchudzania jest miejsce na kieliszek wina, czy może lampkę szampana? Alkohol, będący częścią naszej kultury, często towarzyszy różnym okazjom – od rodzinnych obiadów, przez spotkania ze znajomymi, aż po ważne wydarzenia życiowe.
W tym artykule przyjrzymy się różnym aspektom wpływu alkoholu na naszą dietę. Zastanowimy się, czy i jakie trunki można włączyć do jadłospisu, nie burząc równowagi zdobytej dzięki zdrowemu odżywianiu. Przeanalizujemy również, w jaki sposób alkohol oddziałuje na nasz organizm w kontekście dietetycznym, jak wpływa na nasz metabolizm i jakie może przynieść konsekwencje w długoterminowej perspektywie. Zapraszam do lektury.
Ile kalorii zawierają popularne napoje alkoholowe?
Alkohol zawiera “puste kalorie”. Termin „puste kalorie” odnosi się do pożywienia lub napojów, które dostarczają organizmowi energię, ale nie oferują żadnych innych korzyści pod względem odżywczym – nie zawierają witamin, minerałów, białek, tłuszczów ani błonnika. Alkohol, niestety, wpisuje się w tę definicję, oferując kalorie bez dodatkowych korzyści odżywczych.
Poniżej przedstawiam Ci kaloryczność najbardziej popularnych trunków:
- Piwo 250-350 kcal / 500 ml
- Wódka, whisky 100-120 kcal / 50 ml
- Wino wytrawne 100-110 kcal / 150 ml
- Cydr 130-140 kcal / 250 ml
Jak widzisz 2 piwa mają tyle samo kalorii co pożywny obiad, więc warto zastanowić się, czy ich wypicie jest konieczne 😉
Wpływ alkoholu na nasz organizm w kontekście diety
Spożywanie alkoholu może mieć znaczący wpływ na wyniki diety, a także na ogólny stan zdrowia. Oto, jak alkohol może wpływać na twoje odchudzanie:
1. Kaloryczność i przyrost masy ciała
- Wysoka kaloryczność – alkohol zawiera “puste” kalorie, które mogą przyczynić się do przybierania na wadze.
- Zwiększenie ochoty na przekąski wysokokaloryczne – z reguły do alkoholu serwowane są paluszki, chipsy, do tego często dochodzi pizza, smażone potrawy, co sprawia, że pochłaniamy kolejne kalorie.
2. Metabolizm
- Zmniejszony metabolizm tłuszczów – może hamować zdolność organizmu do spalania tłuszczów, co utrudnia utratę wagi.
- Wpływ na równowagę glukozy – alkohol może zaburzać regulację poziomu cukru we krwi, wpływając na poziom insuliny i zwiększając ryzyko przybierania na wadze.
3. Układ pokarmowy
- Zaburzenia trawienia- alkohol podrażnia układ pokarmowy, co może powodować różnego rodzaju problemy trawienne.
- Wpływ na mikroflorę jelit – może zakłócać równowagę mikroflory jelitowej, co ma wpływ na proces trawienia i wchłanianie składników odżywczych.
4. Wpływ na apetyt
- Zwiększenie apetytu – alkohol może zwiększyć apetyt, co prowadzi do nadmiernego spożywania kalorii.
- Zmniejszenie kontroli nad tym co jemy – pod wpływem alkoholu często sięgamy po produkty, których normalnie byśmy nie zjedli. Ulegamy presji otoczenia, bo przecież jeden raz nie zaszkodzi.
5. Wpływ na jakość snu
- Zaburzenia snu – mimo że alkohol może pomóc zasnąć, często zakłóca cykl snu, co negatywnie wpływa na regenerację organizmu. Przez co następnego dnia będziemy odczuwać zmęczenie.
6. Zawartość składników odżywczych
- Utrata składników odżywczych – alkohol może zmniejszać wchłanianie niektórych składników odżywczych, prowadząc do ich niedoborów, co może mieć negatywny wpływ na ogólny stan zdrowia.
7. Motywacja i samopoczucie
- Wpływ na nastrój i motywację – regularne spożywanie alkoholu może wpływać na nastrój i motywację, co utrudnia przestrzeganie planu dietetycznego.
8. Interakcje z lekami
- Interakcje z lekami – alkohol może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, więc jeżeli je zażywasz sprawdź, jakie są skutki uboczne jego spożywania.
Spożywanie alkoholu podczas diety wymaga rozwagi i może wydłużyć czas potrzebny na osiągnięcie celów związanych z utratą wagi i zdrowiem.
Jaki alkohol wybrać będąc na diecie?
Jeżeli już mamy napić się alkoholu warto sięgnąć po lampkę czerwonego, wytrawnego wina. Może być doskonałym wyborem z kilku powodów. Oto dlaczego:
1. Niska zawartość kalorii
Wytrawne wina zazwyczaj mają mniej kalorii w porównaniu z ich słodszymi odpowiednikami, a także w porównaniu z wieloma innymi napojami alkoholowymi.
2. Korzyści dla serca
Niektóre badania sugerują, że umiarkowane spożywanie wytrawnego wina może być korzystne dla serca, choć ważne jest, aby spożywać je z umiarem.
3. Bogactwo przeciwutleniaczy
Wytrawne wina, szczególnie te czerwone, są bogate w przeciwutleniacze, takie jak resweratrol, który może mieć korzystne działanie na zdrowie.
4. Dobre towarzystwo dla posiłków
Wytrawne wina dobrze komponują się z różnymi daniami, co może wzbogacić doznania kulinarne bez dodawania zbyt wielu kalorii do posiłku.
5. Wspomaga trawienie
Niektóre badania sugerują, że wytrawne wino może wspierać proces trawienia, co jest korzystne, szczególnie podczas diety.
6. Niski indeks glikemiczny
Wytrawne wina mają niski indeks glikemiczny, co oznacza, że nie powodują gwałtownych wahań poziomu cukru we krwi, co jest korzystne dla osób starających się schudnąć.
Kilka porad
Jestem zdania, że wszystko jest dla ludzi. Jeżeli idziesz na imprezę i masz ochotę się ochotę napić, to zrób to. Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi, jak zrobić to z głową:
- Przed wyjściem na imprezę zjedz zbilansowany posiłek zawierający białka, tłuszcze i węglowodany złożone. To pomoże spowolnić wchłanianie alkoholu. Jak będziesz najedzony przed wyjściem prawdopodobnie zjesz również mniejszą porcję niezdrowych przekąsek.
- Z góry zdecyduj, ile alkoholu planujesz wypić, aby unikać nadmiernego spożycia.
- Jeżeli masz możliwość dużo się ruszaj – taniec jest idealną aktywnością, dzięki której będziesz dobrze się bawić i przy okazji spalisz nieco kalori 🙂
- Unikaj koktajli i drinków z dużą zawartością cukru.
- Upewnij się, że pijesz wystarczająco dużo wody przed, w trakcie i po spożyciu alkoholu, aby zapobiec odwodnieniu.
Pamiętaj, że umiar jest kluczowy. Jeżeli zaplanujesz sobie wszystko z góry i będziesz się tego trzymać, unikniesz wyrzutów sumienia na następny dzień.