Zaczęło się lato, a wraz z nim upalne dni. Kiedy temperatura na zewnątrz sięga 30 stopni, nasze ciała potrzebują specjalnej uwagi i odpowiedniego odżywiania.
Upały mogą wpływać na nasze samopoczucie, apetyt oraz poziom energii. Dlatego ważne jest, aby dostarczać naszemu organizmowi odpowiednie składniki odżywcze, które pomogą nam przetrwać te gorące dni w pełni zdrowia i energii.
Dlatego w dzisiejszym wpisie podpowiem Ci jakie potrawy warto jeść, a czego unikać podczas upałów.
6 przykazań dietetycznych na upały
Gdy jest tak gorąco nasz organizm skupia się na ochładzaniu naszego ciała. Zachodzi proces termoregulacji, dlatego bardzo ważne jest, żeby ten organizm wspierać w tym procesie, a nie mu przeszkadzać.
Poniżej znajdziesz 6 podstawowych zasad, których warto trzymać się podczas upałów.
Uzupełnianie płynów
Najważniejszą rzeczą podczas upałów jest uzupełnianie płynów. Pamiętaj woda to podstawa! Staraj się pić odpowiednią ilość płynów, aby uniknąć odwodnienia. Woda kokosowa, świeże soki owocowe, zielone koktajle i herbatki ziołowe mogą być doskonałym uzupełnieniem codziennej diety.
Jedz surowe warzywa i owoce
Warzywa i owoce powinny stanowić podstawę naszej diety w czasie upałów. Są bogate w wodę, błonnik i składniki odżywcze, które pomogą Ci utrzymać odpowiednią równowagę w organizmie. Sałatki ze świeżych warzyw, smoothie z owoców, grillowane warzywa i sałatki owocowe to doskonałe propozycje na lekkie i orzeźwiające posiłki w gorące dni.
Unikaj ciężkostrawnych potraw i rozgrzewających przypraw
W upalne dni warto unikać ciężkich i tłustych potraw (np. np. kapuśniak, grochówka, smażone mięso), które mogą obciążać nasz układ trawienny i sprawić, że będziemy czuć się ospali i zmęczeni. Zamiast tego, warto sięgnąć po lekkie posiłki, bogate w witaminy i minerały.
Sięgaj po chude źródła białka. Zrezygnuj z czerwonego mięsa na rzecz drobiu, ryb czy tofu.
Warto o tej porze roku zrezygnować z rozgrzewających (takich jak imbir czy kardamon) oraz ostrych przypraw (np. chili)
Uwaga na lody – potrafią schłodzić, ale tylko na chwilę, a są kaloryczne. Oczywiście nie zabraniam Ci ich jeść. Warto jednak robić to z umiarem 😉
Zmiana konsystencji potraw
Najlepiej spożywaj potrawy płynne lub półpłynne, np.koktajle, zupy krem, jogurty, kefiry, maślanki. To ułatwia trawienie i pomaga utrzymać prawidłowy poziom nawodnienia.
Postaraj się jeść potrawy letnie. Warto postawić na chłodnik zamiast tradycyjnej, gorącej zupy.
Unikaj fast foodów i słonych przekąsek
Sól zatrzymuje wodę w organizmie, co może powodować obrzęki. Zamiast soli użyj świeżych bądź suszonych ziół.
Ostrożnie z alkoholem
Unikaj spożywania alkoholu, zwłaszcza w pełnym słońcu, ponieważ wtedy:
- upijamy się dużo szybciej,
- łatwiej jest o zasłabnięcie i zawroty głowy,
- łatwiej jest wtedy zasnąć na słońcu, co grozi udarem słonecznym,
Ponadto alkohol odwadnia nasz organizm. Jeżeli pijemy alkohol musimy wypić dużo więcej płynów.
O czym jeszcze warto pamiętać
W upalne dni nasz apetyt jest dużo mniejszy. Bywają dni, że nie mamy ochoty na jedzenie. Warto jednak pamiętać o małych, ale częstych posiłkach. Spożywanie kilku lekkich posiłków w ciągu dnia może pomóc Ci utrzymać stały poziom energii i uniknąć uczucia ciężkości. Jeżeli nie dostarczysz organizmowi energii w ciągu dnia istnieje ryzyko, że wieczorem, jak zrobi się chłodniej, zachce Ci się jeść. Wówczas organizm będzie domagał się tego, czego nie otrzymał w ciągu dnia. Nasz metabolizm spowalnia w nocy, więc nie będzie w stanie tego spalić.
Pamiętaj również o tym, aby w upalne dni nie stosować nadmiernej aktywności fizycznej. Zwłaszcza w tych godzinach, kiedy temperatury są najwyższe. Jeżeli idziesz na spacer, rower, pobiegać, to zrób to po południu lub wieczorem, kiedy temperatura zacznie spadać.